Plecak do szkoły – ile litrów powinien mieć model dla dziecka?

Plecak lub tornister szkolny – bez nich nie poradzi sobie żaden uczeń. Co prawda wśród młodzieży czasami można znaleźć zwolenników toreb na ramię, ale dla wszystkich dzieci i młodszych nastolatków to właśnie plecak z dwoma stabilnymi szelkami będzie najbardziej odpowiedni. Wybór tego przedmiotu, zwłaszcza w przypadku dzieci ze szkoły podstawowej, może jednak budzić nieco kontrowersji czy sporów z rodzicami. Jedną z najważniejszych kwestii jest pojemność plecaka szkolnego i przedszkolnego. Ile litrów powinen mieć model dla dziecka? Od trzech do 25 litrów. Wszystko zależy od wieku Twojej pociechy. Dowiedz się więcej na ten temat!

Jaką pojemność powinien mieć plecak dla dzieci do przedszkola?

Bagażu potrzebują już kilkuletni chłopcy i dziewczynki, którzy dzielnie maszerują do przedszkola. W końcu troskliwi rodzice pakują im do plecaka jakąś przekąskę, coś do picia, chusteczki higieniczne, a często także dyskretnie ulokują ulubioną maskotkę czy inną drobną zabawkę.

Do przenoszenia takich drobiazgów wystarczą niewielkie plecaki. W zdecydowanej większości przypadków wystarczą plecaki o wysokości około 30 centymetrów i szerokości nieco przekraczającej 20 cm. To oznacza, że plecaki dla dzieci do przedszkola mają zwykle pojemność około 3-4 litrów.

To znacznie mniej niż zalecana pojemność plecaka szkolnego, ale dla kilkulatków wartość w sam raz. Zmieszczą się w nich najpotrzebniejsze drobiazgi, a jednocześnie nie będzie pokusy, by zapakować przedszkolakowi jakieś niepotrzebne gadżety. W końcu każdy dodatkowy przedmiot może być dla niego przesadnym obciążeniem.

plecaki do przedszkola powinny mieć niewielką pojemność
Mały plecak do przedszkola Myszka Minnie, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu plecaki.com.pl

Wielu rodziców decyduje się więc na plecaki-maskotki, najczęściej w kształcie zwierzaków. Takie modele zazwyczaj podobają się bowiem najmłodszym i same w sobie są już zabawką. Bardzo często mają jakieś miękkie, wystające elementy, na przykład uszy czy zwierzęcy pyszczek, do których dzieci mogą się przytulić.

Takie plecaczki z dodatkami nie mogą być zbyt ciężkie. Mimo że przedszkolak raczej nie będzie pokonywać z nimi długich dystansów ani przenosić w nich ciężkich przedmiotów, warto dać wytchnienie jego plecom i szukać jak najlżejszego bagażu. Zdecyduj się więc na lekkie materiały i niewielkie gabaryty.

Pojemność plecaka szkolnegotornistry dla pierwszoklasistów i młodszych uczniów podstawówki

W przypadku przedszkolaka wystarczy więc wybrać niewielki model i zdać się na gust naszej pociechy. Gdy jednak zaczyna się prawdziwa nauka i lekcje w pierwszych klasach szkoły podstawowej, wybór odpowiedniego plecaka staje się nieco trudniejszy. Siedmio- czy ośmiolatkowie muszą już bowiem dźwigać na plecach sporo podręczników, zeszytów czy przyborów na plastykę. To wszystko musi zmieścić się w ich bagażu. Z drugiej strony wciąż są to małe dzieci, których sylwetka dopiero się kształtuje, nie powinno się zatem nadmiernie ich obciążać.

Dzieciom w takim wieku będą jednak już potrzebne plecaki z prawdziwego zdarzenia. Przydadzą się boczne kieszenie, dzięki którym łatwiej będzie posegregować wszystkie przedmioty. Jaką pojemność powinien mieć plecak szkolny lub tornister do pierwszej klasy? Najlepiej na tym etapie sprawdzą się plecaki o pojemności około 10 litrów. Taka pojemność sprawi, że pierwszoklasista znajdzie miejsce na wszystkie potrzebne rzeczy. Z drugiej strony powstrzyma to naszą pociechę przed zabieraniem do szkoły niepotrzebnych zeszytów lub zabawek.

plecak dla dziewczynki
Plecak dla dziewczynki z pierwszych klas szkoły podstawowej, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu plecaki.com.pl

Jaką wielkość powinien mieć plecak dla dziec z klas 2-4?

Z czasem można postawić na nieco większy plecak do szkoły. Ile litrów powinien mieć model dla dzieci z klas 2-4? Najlepiej w tym wieku sprawdzą się plecaki o pojemności dochodzącej do kilkunastu litrów.

Ważne, by dopasowywać wielkość bagażu do zmieniającego się wzrostu dziecka. Do pewnego stopnia umożliwiają to regulowane szelki – dzięki nim nawet stosunkowo niewielki plecak można wygodnie nosić.

Z czasem, w trzeciej lub czwartej klasie, niezbędny okaże się jednak zakup nowego, większego modelu. Wówczas warto też zrezygnować z tornistra, który jest popularnym rozwiązaniem dla dzieci z pierwszych klas podstawówki. To rozwiązanie cięższe niż standardowe plecaki, często należy więc stawiać na mniejsze modele, by nadmiernie nie przeciążyć pleców dziecka. Z tego powodu szybciej trzeba będzie je wymienić na bagaż o większych wymiarach.

Trzeba bowiem pamiętać, że pojemność plecaka szkolnego dla klas 2-4 powinna być związana z jego kształtem. Bagaż powinien być bowiem na tyle duży, by swobodnie pomieścić podręczniki w formacie A4. To oznacza, że plecak musi mieć co najmniej 25 cm szerokości i ponad 30 cm wysokości.

plecak dla chłopca Avengers o pojemności kilkunastu litrów
Plecak dla chłopca z pierwszych klas szkoły podstawowej, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu plecaki.com.pl

Plecak do szkoły – ile litrów powinny mieć modele dla starszych klas podstawówki?

Nowy, większy plecak z pewnością będzie potrzebny w klasach 5-8, czyli w grupie młodszych nastolatków. Większość dzieci właśnie wtedy wkracza w okres dynamicznego wzrostu, w związku z czym plecak dla ośmiolatka nie będzie już się nadawać. Osobną kwestią są zmieniające się upodobania dzieci, które w tym wieku wyrastają z bajek – zaczynają im się podobać bardziej młodzieżowe wzory.

Jaka pojemność plecaka szkolnego będzie odpowiednia dla najmłodszej grupy nastolatków? Zazwyczaj od 20 do 25 litrów. Uzyskamy wówczas gwarancję, że zmieszczą się w nich wszystkie potrzebne książki i przybory szkolne. To na tym etapie nauczania Twojemu dziecku będzie bowiem najpewniej potrzebny największy plecak.

Dlaczego? Starsze klasy szkoły podstawowej to czas, w którym w programie nauczania pojawiają się nowe przedmioty. Od piątej klasy uczniowie mają już lekcje biologii oraz geografii, w kolejnych latach dochodzi do nich również fizyka. Dzieci spędzają zatem w szkole coraz więcej czasu. Z tego powodu plecaki szkolne dla dziewczyn oraz chłopców w tym wieku muszą być bardziej obszerne. Trzeba w nich znaleźć miejsce na dodatkowe zeszyty i książki, ale też więcej jedzenia, by przetrwać w szkole kilka godzin.

Plecak o pojemności 20-25 itrów musi być też odpowiednio zbudowany. Dobrze, gdy znajdują się w nim boczne kieszenie, ale najważniejsze są główne komory – jedna raczej nie wystarczy. Wysokość plecaka musi być dostosowana do wzrostu ucznia. Najważniejsze, by plecak nie opadał na pośladki ani nie wystawał z żadnej strony poza kontur pleców. Dobre dopasowanie zapewnia wygodę w codziennych podróżach do szkoły, ale i ogranicza skłonności do ewentualnych wad postawy.

W przypadku dużych plecaków warto zwrócić także uwagę na szelki – szersze będą bardziej komfortowe. Dodatkową wygodę zapewni również wybór modelu z szelkami wyściełanymi gąbką. Trzeba być także przygotowanym na to, że w starszych klasach szkoły podstawowej trzeba będzie regularne kupowanie nowych plecaków szkolnych. Być może nawet co roku – dziecko z dotychczasowych może po prostu wyrosnąć.

plecak szkolny zdobiony wizerunkami z mangi
Plecak szkolny BackUP Manga, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu plecaki.com.pl

Jak duże powinny być plecaki dla uczniów szkół średnich?

Wymagania dotyczące plecaków lekko zmieniają się po opuszczeniu murów szkoły podstawowej. Młodzież w wieku 16 czy 17 lat w kwestii wyboru plecaka ma już do powiedzenia więcej niż ich rodzice, którzy zwykle mogą jedynie nakierować córkę albo syna na odpowiedni model. Jaką pojemność powinien mieć plecak szkolny na tym etapie nauki? To zależy w dużej mierze również od szkoły, jaką wybierają do kontynuowania nauki.

Uczniowie techników oraz szkół zawodowych często będą potrzebować największych bagaży. Pojemność plecaka szkolnego w tym przypadku może wynosić 30 litrów. To parametry zbliżone do mniejszych modeli plecaków turystycznych. Skąd tak duże potrzeby? Oprócz książek i zeszytów nieraz muszą bowiem nosić ze sobą strój lub akcesoria potrzebne na zajęcia praktyczne. A zmieszczenie choćby kilku sztuk odzieży w zwykłym plecaku szkolnym do najłatwiejszych nie należy.

Z kolei wśród uczniów liceów ogólnokształcących najczęściej następuje odwrót od dużych plecaków znanych z podstawówki. Wielu licealistów próbuje zabierać ze sobą do szkoły jedynie najbardziej potrzebne książki i zeszyty. Pojemność plecaka do liceum może być zatem nieco mniejsza niż bagażu do technikum. Z reguły wystarcza około 20 litrów. W tym wieku często plecaki wcale nie są zbyt dobrze dopasowane do wzrostu. Zwłaszcza wśród dziewcząt popularne są niewielkie modele ze skóry lub inne stylizacje vintage. Czasami miejsce plecaków zajmują również torby.

plecak młodzieżowy paso
Plecak młodzieżowy Paso, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu plecaki.com.pl

Jaka jest dopuszczalna waga plecaka szkolnego?

Przy wyborze plecaka do szkoły trzeba zwracać uwagę na pojemność oraz wielkość bagażu, ale również o wadze plecaka. Zbyt ciężki bagaż negatywnie wpływa bowiem zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie podróżujących z nimi dzieci. Zmęczeni uczniowie mają problemy z koncentracją, co może obniżać ich szkolne wyniki. Waga plecaka ucznia jest zatem dość precyzyjnie zdefiniowana w zaleceniach Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zgodnie z rządowymi wytycznymi, powinna ona wynosić od 10 do 15 procent wagi dziecka.

W związku z tym waga plecaka szkolnego dla dzieci ważących ok. 30 kilogramów to 3-4,5 kg, a dla starszych uczniów, których masa dochodzi do 45 kg – niespełna 7 kg. W przypadku młodszych dzieci o tych zaleceniach powinni pamiętać przede wszystkim rodzice, bo to od ich decyzji zależy wielkość dziecięcego bagażu.

O ile rodzice zwracają uwagę na funkcjonalność, wielkość i pojemność plecaka szkolnego, o tyle dzieci skupiają się przede wszystkim na wyglądzie, kolorze i wzorach na plecaku. Najlepiej, gdy znajdują się tam bohaterowie popularnych kreskówek bądź filmów. Rodzice muszą natomiast baczyć na to, czy bagaż będzie wygodny i dobrze dopasowany do sylwetki swojej pociechy. W tym przypadku istotna jest konstrukcja pleców plecaka, krój szelek czy liczba kieszeni, ale również wielkość całego bagażu. Wybór odpowiedniego modelu zawsze powinien być więc kompromisem między oczekiwaniami najmłodszych a głosem rozsądku rodziców.