Za duży plecak dla dziecka – jakie konsekwencje niesie za sobą jego noszenie?

Plecaki do szkoły to jeden z najważniejszych elementów wyprawki, którą większość rodziców zaczyna kompletować jeszcze przed końcem wakacji. Wybór prawidłowego tornistra jest jednak bardzo ciężkim i odpowiedzialnym zadaniem. To w głównej mierze od szkolnego pakunku zależy komfort naszej pociechy. Niestety często zdarza się, że mimo wielu starań, zakupione przez nas plecaki dla przedszkolaka czy ucznia są po prostu za duże. Niekiedy przymykamy na ten fakt oko, twierdząc, że nasza pociecha zaraz dorośnie do swojego tornistra. Musimy jednak pamiętać, że noszenie ogromnego pakunku na plecach niesie wiele konsekwencji. Jakich? Sprawdź!

Plecaki i ich rozmiary – przegląd propozycji

W sklepach z akcesoriami szkolnymi możemy nabyć plecaki Coolpack, Head czy innych znanych oraz cenionych marek. Wybór modeli jest naprawdę duży. Możemy bowiem zdecydować się na zgrabne tornistry z jedną komorą główną oraz kilkoma mniejszymi przegródkami bądź też wybrać większe pakunki składające się ze sporej ilości kieszonek. Dodatkowo plecaki dostępne są w kilku rozmiarach, tak aby móc dopasować je do wieku oraz wzrostu swojej pociechy. Nie warto zatem kupować pierwszego lepszego tornistra. Im więcej czasu poświęcimy na znalezienie idealnego modelu, tym większe prawdopodobieństwo, że nasze dziecko będzie zadowolone i szczęśliwe.

Jakie konsekwencje niesie za sobą noszenie za dużego plecaka?

Przechadzając się ulicą, nieraz możemy zauważyć, że większość uczniów chodzi ze zbyt dużym plecakiem. Dlaczego tak się dzieje? My, jako rodzice, staramy się zawsze jak najlepiej zadbać o swoje dziecko. Kupując tornister, wybieramy zatem taki, do którego z pewnością nasza pociecha upcha wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Niestety nieraz zapominamy, że noszenie zbyt dużego i niezwykle ciężkiego plecaka może nieść za sobą liczne konsekwencje zdrowotne. Jakie?

Ból kręgosłupa

Zbyt duży plecak to przede wszystkim złe dopasowanie do ciała dziecka. Tornister opiera się bowiem w nieodpowiednich miejscach, przez co nasza pociecha może uskarżać się na bóle kręgosłupa oraz pleców. Taki dyskomfort wpływa negatywnie na samopoczucie oraz zniechęca np. do aktywności fizycznej. Gimnastyka jest jednak w tym przypadku jak najbardziej wskazana. Postarajmy się zatem odciągnąć swoje dziecko od innych obowiązków chociaż na 30 min dziennie i wykonajmy z nim ciekawe ćwiczenia rozciągające. Co ciekawe, noszenie zbyt dużego plecaka może również sprawić, że nasza pociecha odczuje tego konsekwencje dopiero za kilka lat. Jeśli zatem nie uskarża się obecnie na żadne dolegliwości, nie oznacza to, że tornister nie odbija się na jego zdrowiu. 

Deformacja kręgosłupa

Źle dobrany, a przede wszystkim za duży plecak, może powodować liczne deformacje kręgosłupa. Pamiętajmy bowiem, że nasza pociecha cały czas rośnie. Jeśli zatem w jakiś sposób zostaną zaburzone jej prawidłowe “proporcje”, niestety w przyszłości mogą one spowodować liczne konsekwencje. Będzie to przede wszystkim skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Dlaczego akurat ona? Zbyt duży plecak bardzo ciężko prawidłowo założyć i po prostu dźwigać. Nasza pociecha będzie zatem szukała sposobów na to, jak się delikatnie odciążyć lub jak sprawić, by nie musieć ciągle zakładać go na plecy. Przechodząc krótkie odcinki, uczeń najczęściej trzyma zatem plecak w jednej ręce lub zarzuca go na jedno ramię. Takie długotrwałe działanie może spowodować właśnie deformację kręgosłupa. 

Złe ułożenie miednicy

Co ciekawe, za duży plecak powoduje nie tylko problemy z kręgosłupem, ale także z innymi częściami ciała, np. miednicą. Dziecko może bowiem próbować znaleźć odpowiednią, z pozoru wygodną pozycję, dzięki której tornister nie będzie mu przeszkadzał. Najczęściej zatem kieruje miednicę do przodu. Przy takim długotrwałym działaniu, niestety może zabawić się uporczywego bólu oraz trwałego przesunięcia właśnie tej części ciała. 

Problemy ze stawami biodrowymi

Ból bioder to najczęściej schorzenie pojawiające się u nas dopiero w wieku dojrzałym. Warto jednak pamiętać, że przed taką dolegliwością można w pewien sposób uchronić swoje dziecko. Wystarczy kupić mu plecak dopasowany do jego wzrostu. Oczywiście to dopiero pierwszy krok do zdrowych bioder w przyszłości, jednak zdecydowanie najważniejszy. 

Szukasz dodatkowej porcji ciekawych informacji? Wejdź na http://www.szkolasobolewo.pl/!

Przeprost kolan

Przy ciągłym noszeniu zbyt dużego plecaka, u naszego dziecka może pojawić się przeprost kolan. Jego głównym winowajcą będzie przede wszystkim złe rozłożenie ciężaru całego pakunku. Schorzenie to może być bardzo uciążliwe i uniemożliwiać prawidłowe poruszanie się czy wykonywanie niektórych czynności. Lepiej zapobiegać niż leczyć, zatem postarajmy się wybrać dla dziecka idealny plecak. 

Przekrzywienie stóp

Większość dzieci, szczególnie tych w wieku wczesnoszkolnym, ma bardzo duży problem ze stopami. Oczywiście w tym przypadku głównym winowajcą są najczęściej buty, jednak po części może odpowiadać za to również i za duży plecak. Zdarzają się bowiem przypadki, kiedy to pociechy stawiają kroki w bardzo niezrozumiały przez nas sposób. Dla nich jest to jednak po prostu wygodniejsze ułożenie, spowodowane przeciążeniem kręgosłupa. Zadbajmy zatem o dobry plecak, dzięki któremu przekrzywienie stóp nie będzie utrapieniem naszego dziecka. 

plecak do szkoły
Źródło: https://plecaki.com.pl/pl/p/3-elementowy-zestaw-szkolny-Paso-Maui-and-Sons-dla-chlopaka-do-klasy-1-3-MAUM-090%2C022BW%2C712/6524

Jak nasze dziecko powinno nosić i pakować plecak, aby sobie nie zaszkodzić?

Nawet jeśli wybierzemy najlepszy możliwy model plecaka, dopasowany do wzrostu oraz potrzeb naszego dziecka, musimy pamiętać, aby uczyć pociechę, jak prawidłowo zapakować oraz nosić tornister. To właśnie te dwa czynniki mogą powodować dodatkowo liczne dolegliwości oraz schorzenia. Niestety mało kto zdaje sobie jednak z tego sprawę. Jak zatem zadbać o zdrowie swojego dziecka?

Plecak zawsze na obydwu ramionach

Przygotowują dziecko do szkoły, warto od samego początku uczyć go, w jaki sposób prawidłowo nosić plecak. Dzięki temu uniknie zarówno teraz, jak i w przyszłości, poważnych dolegliwości. Uczulajmy zatem swoją pociechę, by pod żadnym pozorem nie nosiła plecaka wyłącznie na jednym ramieniu. Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, może powodować to deformację kręgosłupa. Ciężar pakunku nie rozkłada się bowiem wtedy równomiernie, a co za tym idzie – jednak strona ciała jest bardziej obciążona. Kluczem do sukcesu jest zatem noszenie plecaka na obydwu ramionach i odpowiednie wyregulowanie szerokich szelek. 

Cięższe przedmioty lądują bliżej pleców

Podczas pakowania wszystkich najpotrzebniejszych szkolnych przedmiotów, należy pamiętać o zasadzie “cięższe elementy lądują bliżej pleców”. Co to oznacza w praktyce? Wszelkie duże książki czy zeszyty z twardą oprawą powinny znajdować się tak blisko tylnej ściany plecaka, jak to tylko możliwe. Następnie układamy mniejsze przedmioty, które posiadają niższą wagę. Najlżejsze elementy kładziemy natomiast na samym przodzie lub w dodatkowych kieszeniach oraz komorach. Dzięki takiemu ułożeniu środek ciężkości plecaka będzie znajdował się w odpowiednim miejscu. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat układu szkolnej wyprawki w tornistrze? Sprawdź nasz artykuł “Jak prawidłowo rozmieścić w plecaku wszystkie szkolne akcesoria?

plecak szkolny dziewczęcy
Źródło: https://plecaki.com.pl/pl/p/Plecak-szkolny-polskiej-marki-Incood-dla-dziewczyny-pudrowy-roz-w-niebieskie-skutery-0006-0060/6102

Dopasowanie wielkości oraz ustawienia plecaka do wzrostu 

Przed pierwszym dzwonkiem, powinniśmy wraz z dzieckiem dopasować plecak do jego wzrostu. Jak to zrobić? Na szczęście istnieje kilka zasad, które nam w tym pomogą. Przede wszystkim pamiętajmy zatem, by góra plecaka znajdowała się mniej więcej na wysokości ramion pociechy, natomiast dół tuż nad pośladkami. Poziom pakunku możemy regulować oczywiście za pomocą szelek. Jeszcze przed zakupem sprawdźmy natomiast, czy tornister jest odpowiednio wyprofilowany w części lędźwiowej kręgosłupa. Dzięki temu dziecku będzie o wiele łatwiej zachować odpowiednią postawę ciała.

Kontrola zawartości plecaka

Większość dzieci na pewno uważa, że kontrolowanie zawartości jego plecaka przez rodziców oznacza np. brak zaufania. Warto jednak wspomnieć dziecku, że jest to troska o jego zdrowie. Uczniowie często zabierają bowiem do szkoły zbyt dużą ilość przedmiotów, które są im tak naprawdę niepotrzebne. Przez to wzrasta ciężar pakunku. Kontrolując ilość zapakowanych rzeczy, unikniemy sytuacji, kiedy to szkolny plecak waży więcej niż zalecane 15% masy ciała ucznia. 

Wybierasz plecak dla pociechy idącej do pierwszej klasy? Przeczytaj zanim kupisz i nie popełnij błędu: https://dzieciswiat.pl/plecak-dla-pierwszoklasisty-na-co-zwrocic-uwage-podczas-zakupow.