Kiedy plecaki mogą zostać zastąpione torbą? Porady dla rodziców

W pewnym momencie nasze dzieci zaczynają bardziej cenić opinię rówieśników niż doświadczonych życiem rodziców. Ta naturalna potrzeba dopasowania się i przynależności potrafi doprowadzić do spięć w rodzinie. Jednym z powodu kłótni pomiędzy dwoma pokoleniami jest chęć dziecka do noszenia torby. Znajdźmy odpowiedź na nurtujące wszystkich rodziców pytanie – kiedy plecaki mogą być zastąpione przez torby?

Od kiedy plecaki są niemodne?

Czemu w pewnym momencie plecaki dla dziewczynki wydają się być niemodnym wyborem? Do jeszcze niedawna nasze potomstwo uwielbiało wybierane przez nas ubrania, zabawki i plecaki, a tu nagle wraz z jedenastymi urodzinami dziecko zaczyna zmieniać zdanie i zachowywać się zupełnie inaczej. Teraz plecaki St right, Majewski czy innych marek już im nie odpowiadają, co dla nas wydaje się być dziwne, a może nawet nienaturalne. Przecież my wiemy, że plecaki są lepsze dla ich zdrowia i wygodniejsze. Może zanim odpowiedzeniem sobie na pytanie „kiedy pozwolić dziecku zastąpić plecak torbą”, dowiedzmy się, czemu w ogóle zachodzą takie zmiany i jak sobie z nimi radzić?

Okres dojrzewania

To czas burzy hormonów, gdy nasze maleństwo powoli przekształca się w dorosłą osobę. Na tym etapie potrzebuje większej akceptacji ze strony środowiska, w którym się znajduje. Nie jest to przypadkowa tendencja, ponieważ takie dopasowanie się do grupy ma pomóc w tworzeniu relacji i kontaktach międzyludzkich – umiejętności, które przydadzą się w późniejszym czasie.

Maluchy około 4/5 roku życia przechodzą przez ciekawy dla obserwatorów czas, gdy chcą maksymalnie pokazać przynależność do danej płci. Łatwo to zauważyć, ponieważ większość dziewczynek będzie chciała ubierać się w różowe ubrania lub przebierać za księżniczkę, a chłopcy ubiorą strój pirata. Takie podkreślenie swojej roli ma za zadanie ułatwić zrozumienie siebie i odnaleźć się w grupie.

Podobne zjawisko ma miejsce w okresie dojrzewania, gdy dzieci chcą pokazać swoją przynależność do danej grupy rówieśniczej właśnie przez odpowiedni strój – torbę, buty na obcasie lub modne sneakersy. Nie ma w tym nic złego, co więcej oznacza to, że dziecko rozwija umiejętności personalne, uczy się dopasowywać do norm społecznych oraz znajduje sposób na identyfikację siebie. Dopóki nie jest to szkodliwe dla nastolatka powinno pozwalać się na wyrażanie siebie w różne sposoby, czyli czasem można przymknąć oko na noszoną przez dziecko torbę.

Zmiany zachodzące w mózgu

Oprócz burzy hormonów, zmiany w zachowaniu dziecka są powodowane rozwojem ich mózgu. W najnowszych badaniach dowiedziono, że kora mózgowa rozwija się nawet do 25 roku życia, a nie jak wcześniej myślano do 6 roku życia. Tak naprawdę, jedne z największych zmian w mózgu będą zachodziły od 5 do 17 roku życia, dlatego też licealiści potrzebują więcej snu i kalorycznych posiłków. Połączenia neuronowe „tworzą się na nowo” – co za tym idzie, dzieci mogą nie potrafić wyrazić swoich potrzeb w adekwatny i logiczny sposób oraz mogą być szczególnie wrażliwi na sprawy ich dotyczące. Powinniśmy być bardziej wyrozumiali, bo rozwijający się synowie i córki mogą zmianę plecaka na torbę uważać za najważniejsza decyzję w życiu i szanse na przyjaźń, nawet gdy dla nas nie jest to logiczne myślenie.

Skoro wiemy już, że to nietypowe zachowanie dzieci nie jest spowodowane żadnym błędem rodzicielskim czy trudnym charakterem, a po prostu zmianami zachodzącymi w ciele i umyśle dziecka, możemy przejść do wad pójścia nastolatkowi na rękę i zgodę na noszenie mniej wygodnego rozwiązania.

Przeczytaj – „Plecak do liceum – czym musi się charakteryzować” i wybierz model, który spodoba się nastolatkowi i Tobie!

Jakie są konsekwencje noszenia plecaka?

Czemu idąc w góry zawsze wybieramy plecak? Nie znam osoby, która nawet rozważała możliwość wzięcia torby na kilkugodzinny spacer. Jest to dla nas oczywiste. A czemu dokładnie? Możemy spojrzeć na wady postawy i bóle mięśni, które najczęściej są zauważalne wśród kobiet, które decydują się na noszenie ciężkich toreb, a później przyjrzymy się młodszym osobom.

Zmiany u osób dorosłych

Jeśli nosi się torbę na jednym ramieniu jej ciężar nie jest równomiernie rozłożony, a nasz kręgosłup nie lubi takich sytuacji, więc będzie próbował wyrównać tę dysproporcję. Przechylenie jednego barku będzie napinało mięśnie i niszczyło naszą postawę. Nosząc torbę przez długi czas na jednym barku możemy nabawić się zapalenia kaletki podbarkowej oraz skrzywień kręgosłupa. Noszenie torebek w zgięciu łokcie też nie jest dobrym pomysłem, ponieważ dodatkowo obciąża mięśnie rąk.

Problemy u młodzieży

Okres dojrzewania to najważniejszy moment dla rozwoju mięśni i kości. Nieproporcjonalne sylwetki nastolatków są spowodowane nierównomiernym rośnięciem poszczególnych partii ciała – najpierw rosną kończy, a dopiero później tułów. Przy takim szybkim wzroście mięśnie nie są jeszcze wystarczająco przygotowane na podtrzymywanie odpowiedniej postawy. Często w tym okresie widzi się zaostrzenia skoliozy, pleców wklęsłych, pleców okrągłych i innych wad postawy.

Jeśli do tego trudnego dla kręgosłupa czasu dołożymy jeszcze sztuczne ułożenie mięśni i kości możemy mieć pewność, że wystąpią pewne dolegliwości związane z postawą. Oczywiście nie trzeba od razu się bać i niszczyć wszystkich toreb w domu, aby młodzież nie mogła z nich korzystać. Trzeba do tej kwestii podejść z głowa i wspólnie ustalić pewne zasady.

W jakich sytuacjach pozwalać dziecku nosić torbę?

Torbę można nosić, gdy jej waga nie przekracza 2kg. I w zależności od dnia, planu lekcji i powrotu do domu możemy z dzieckiem ustalić czy dzisiaj będzie pakował się do torby czy plecaka. Możemy przyjąć zasadę, że tak długo jak dziecko nie pyta o torbę, nie będziemy poruszać tego tematu, po co wywoływać torbę z szafy? A jeśli temat zostanie podjęty przez dziecko powinniśmy przemyśleć:

  • W jakim wieku jest dziecko?
  • Ile zajęć w ciągu dnia nasze potomstwo realizuje?
  • Jak daleko dziecko ma do szkoły?
  • Jakie przybory będą mu lub jej potrzebne?

Warto znać odpowiedzi na te pytania, ponieważ wtedy możemy dostosować zdrowe, a zarazem zadowalające rozwiązanie dla dziecka.

Jeśli mówimy o dziecku w podstawówce, nawet jeśli szkoła jest bardzo blisko starajmy się unikać toreb. Po pierwsze młodsze dzieci najczęściej zabierają ze sobą na lekcje wypełnione piórniki, jakieś małe zabawki oraz duże śniadania – co już swoje waży. Noszenie torby na ramieniu nie będzie to dobrze wpływało na poprawny rozwój kręgosłupa, który jest bardzo ważny, dla dopiero rosnącego dziecka.

Nastolatkowie powoli mogą przymierzać się do momentu, gdy plecaki zostaną zastąpione torbą, ale przed takim wydarzeniem powinniśmy określić kilka zasad, tak aby obie strony były zadowolone. Po pierwsze w dni, gdy nie ma dużo lekcji lub materiały są udostępniane przez szkołę można rozważyć wybranie torby. A gdy dziecko musi mieć własne zeszyty, ćwiczenia i lektury wybierzmy plecak, ale wytłumaczmy mu czemu to rozwiązanie jest lepsze.

Tak samo, jeśli dziecko będzie jeździło daleko do szkoły lub uczestniczyło w zajęciach dodatkowych ich czas poza domem będzie się wydłużał – co najczęściej oznacz, że ilość rzeczy w plecaku będzie większa. Nie zależnie czy są to dodatkowe buty czy butelka soku więcej, są to kolejne kilogramy, którymi dziecko będzie obciążało swój kręgosłup. Wiecie już jakie zagrożenia niesie ze sobą regularne wybieranie ciężkiej torby, więc postarajcie się to ograniczyć ilość zniszczeń do minimum.

A jeśli myślisz nad aranżacją pokoju dziecka wejdź na – https://wnetrzadladzieci.com/

Jakie torby wybierać?

A gdy już w planie lekcji znajdzie się ten idealny dzień, kiedy nastolatek może bez problemu pójść z torbą nie oznacza to, że powinien ubrać pierwszą lepszą rzecz. Kupując dobre rozwiązanie wybierzmy model o długim ramieniu, z wzmocnionym paskiem na ramie oraz możliwością noszenia torby w ręku. Wszystkie te cechy są przydatne, gdy chcemy wyeliminować możliwe wady postawy.

  • Długi pasek – pozwala na przełożenie torby przez ramie, dzięki czemu ciężar rozkłada się bardziej równomiernie na obie strony.
  • Wzmocniony pas na ramie – zwiększona ilość materiału na ramieniu powinna dawać większą przyczepność paska do ręki, przez co możemy wyeliminować odruch unoszącego się barku.
  • Krótki pasek – możliwość noszenia torby w ręce jest szczególnie przydatna, gdy mamy więcej niż jedną rzecz. W takiej sytuacji rozkładamy ciężar mniej więcej po równo na obu stronach, więc zmniejszmy prawdopodobieństwo skrzywienia się kręgosłupa.

A Ty kiedy pierwszy raz ubrałeś torbę na zajęcia? Podziel się swoją opinią!